Arguineguín er et av de mest familievennlige områdene på Gran Canaria, og et naturlig samlingspunkt for både lokale kanariere og nordmenn som bor på øya. Opprinnelig var Arguineguín en liten fiskerlandsby, og mye av sjarmen finnes fortsatt. Langs havnen møter du fiskere som kommer inn med dagens fangst, små kaféer som selger ferske churros om morgenen, og lokale restauranter der familier spiser sammen etter solnedgang.
For norske familier som vurderer å flytte ned, oppleves Arguineguín som et trygt og oversiktlig sted. Alt ligger i gangavstand: strand, butikker, kafeer, legekontorer, treningssentre og lekeplasser. Området er rolig, og det er vanlig å se barn bevege seg trygt rundt i gatene.
Byen som er en del av Mogan kommune, byr også på gode muligheter for et aktivt hverdagsliv. Det finnes flere strender med rolig vann, perfekt for små barn. I tillegg ligger strandpromenaden – som går helt til Patalavaca og Anfi Del Mar – som en trygg og vakker rute for gåturer, jogging, sykling og kveldsaktiviteter. I nærområdet ligger også fotballbaner, svømmeklubber, surfeskoler og andre fritidstilbud som barn enkelt kan delta i.
Matbutikkene i byen har alt man trenger for en norsk husholdning. Hiperdino og Spar ligger i nærheten, og mange norske familier opplever at prisnivået på mat, transport og aktiviteter er lavere enn i Norge. Restauranter og kafeer finnes i alle prisklasser – fra lokal fisk, tapas og grillmat til internasjonale alternativer.
For familier med barn på Den Norske Skole Gran Canaria er Arguineguín et praktisk bosted. Skolen ligger bare noen minutter unna med bil, taxi eller buss. Busstilbudet er hyppig, rimelig og pålitelig, og en del elever bruker kollektivtransport til og fra skolen. Andre barn går til skolen som ligger 2,5-3km unna Arguineguin sentrum.
Arguineguín har også et stabilt og trygt helsetilbud, både privat og offentlig. Det er flere legekontorer, tannleger, fysioterapeuter og apotek i byen, og mange av behandlerne har erfaring med norske og andre nordiske pasienter.
Det kanskje mest karakteristiske ved Arguineguín er likevel roen og atmosfæren. Livet går i et behagelig tempo. Lokale familier samles på fortauskafeer, barna leker på torgene, og på strendene møtes både kanariere, nordmenn og tilflyttere. Mange som flytter hit forteller at det er nettopp denne blandingen av trygghet, sol, fellesskap og nærhet til havet som gjør Arguineguín til et sted der man raskt føler seg hjemme.